Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
Diyarbakır Adliyesi Olarak Güneydoğu Anadolu Kariyer Fuarı'ndaydık
10.01.2024

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinatörlüğünde ve Dicle Üniversitesi (DÜ) ev sahipliğinde düzenlenen Güneydoğu Anadolu Kariyer Fuarı'nda (GÜNKAF'24) Diyarbakır Adliyesi olarak katılım gerçekleştirdik.

Adliyemizce, standımızı ziyaret eden gençlere adliyemizde görev yapan Cumhuriyet Savcıları, hakimler, sosyal hizmet uzmanları, psikolog, sosyolog, Yazı İşleri Müdürleri, Zabıt Katipleri ve Mübaşirler tarafından mesleki bilgilendirmeler ve tanıtımlar yapılmıştır.   Fuar alanındaki standımıza kurulan simülasyon duruşma salonu ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görmüş ve ziyaretçiler tarafından hakim, savcı ve avukat cübbesi giyilerek hatıra fotoğrafları çekilmiştir. Fuara katılımla hukuk eğitimi veren lise, Adalet Meslek Yüksek okulu ve Hukuk Fakültesi öğrencileri, Hakim ve Cumhuriyet Savcı Adayları ile günümüz hukukçularından oluşan Beş Kuşak hukukçu da bir araya getirilmiş oldu.

Ayrıca; Kariyer Fuarı bünyesinde Diyarbakır Adliyesinde görev yapan meslektaş ve personellerimiz tarafından  Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Çok Amaçlı Konferans Salonu'nunda da boşanma davası/Velayet duruşmasıyla temsili duruşma yapılmış ve bu temsili duruşmaya atfen 4 Ağustos 2022 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren "Çocuk Teslimi ve Çocukla Kişisel İlişki Kurulmasına ilişkin İlan ve Tedbir Kararlarının Yerine Getirilmesine Dair Yönetmelik" öncesinde icra yoluyla yapılan çocuk teslimi ile bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden sonraki çocuk teslimi işlemleri tiyatro şeklinde izleyicilere aktarılmıştır. Bu aktivitenin de büyük ilgiyle hukuk öğrencileri tarafından takip edilmiş ve salon kapasitesinin üzerinde dolmuştur. Duruşmayı izleyen öğrenciler uygulamalı eğitimle teorik bilgilerini pekiştirirken, yargılama sırasında yaşananları da görerek tecrübe edinmişlerdir. 

Adres

Elazığ Cad. Diyarbakır Adalet Sarayı Yenişehir/ DİYARBAKIR

Telefon

0 412 229 16 00

0 412 228 30 40

E-Posta

abbdiyarbakircbsisaretadalet.gov.tr; diyarbakiradliyesimibisaretgmail.com