Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
27/11/2019 Tarihli Basın Açıklaması
27.11.2019

T.C.

DİYARBAKIR

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

Medya İletişim Bürosu

 

 

Sayı: 2019/4 Bsn.                                                                                                   

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

          Bazı basın yayın organlarında “Diyarbakır Cezaevinde ‘niye elin cebinde’ dayağı” başlığıyla çıkan haberde, Diyarbakır T 2 Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalmakta olan Ş.D. isimli mahkûmun ellerini cebinden çıkarmadığı için İnfaz Koruma Memurları tarafından darp edilmesi nedeniyle, ablası G.D. tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunulduğu şeklinde haberler yapılması üzerine kamuoyunu doğru  bilgilendirmek için aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunlu olmuştur.

          Haberde adı geçen Ş.D. Ceza İnfaz Kurumumuzda “Haksız Yere Elde Bulundurulan Anahtarla Kilit Açmak Suretiyle Hırsızlık, Yaralama ve Basit Yaralama” suçlarından hükümlüdür. Sağlık muayenesi için Cezaevi revirine sevk edildiği sırada ve sağlık muayenesinden sonra koğuşuna götürülürken, Ceza İnfaz Kurumları Disiplin Yönetmeliği’ne aykırı hal ve hareketlerde bulunması nedeniyle görevli personeller tarafından uyarılmış ve akabinde koğuşuna konulmuştur.

          Hükümlünün, ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde bu olayla ilgili aktarımlarının yanlış ve eksik anlaşılması nedeniyle ablası tarafından olay bazı basın yayın organlarına gerçeği yansıtmayacak şekilde dayak olarak aktarılmıştır.  Adı geçenin ablasının aynı konuda Cumhuriyet Başsavcılığımıza da ihbarda bulunması üzerine başlatılan soruşturmada, hükümlünün alınan sağlık raporunda herhangi bir darp veya cebir izine rastlanılmamış, yine konu ile ilgili hükümlünün şikayetçi sıfatıyla alınan beyanında da; “olayın farklı algılandığını, böyle bir darp olayının olmadığını, kimseden de şikayetinin bulunmadığını” ifade etmiştir. Soruşturma safahatında toplanan deliller de benzer kanaati oluşturacak niteliktedir.

           Konu ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan Adli ve İdari soruşturma devam etmektedir.

 

          Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.                                

 

 

 

 

DİYARBAKIR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

Adres

Elazığ Cad. Diyarbakır Adalet Sarayı Yenişehir/ DİYARBAKIR

Telefon

0 412 229 16 00

0 412 228 30 40

E-Posta

abbdiyarbakircbsisaretadalet.gov.tr; diyarbakiradliyesimibisaretgmail.com