Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
16/03/2020 Tarihli Basın Açıklaması
16.03.2020

T.C.

DİYARBAKIR

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

Medya İletişim Bürosu

 

 

Sayı: 2020/1 Bsn.                                                                                                                  16/03/2020

 

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

           Bilindiği üzere Çin Halk Cumhuriyetinin Wuhan kentinde çıkan ve bir çok ülkeye yayılan COVİT-19 salgını nedeniyle Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünce alınan tedbirler kapsamında  Kamu Kurum ve Kuruluşlarında görev yapan bir kısım personelin 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 12 gün idari izinli sayılmaları uygun görülmüştür.

 

          Bu tedbirler kapsamında, Hakimler ve Savcılar Kurulu ile Adalet Bakanlığımızca da Adliye ve Ceza İnfaz Kurumlarında alınması gereken tedbirler tüm Cumhuriyet Başsavcılıklarına iletilmiştir.

 

          Cumhuriyet Başsavcılığımızca Bakanlığımız talimatları doğrultusunda;

  1. Adliye Ana Hizmet Binası ile Ek Hizmet Binalarında geniş çaplı dezenfektan işlemleri yapılmıştır. Binalara giriş ve çıkışların asgari düzeyde tutulması yönünde tedbirler alınmıştır. Binaya giriş yapan vatandaşların işlemlerini, Koruyucu ekipman ve malzemelerle donatılan  savcılık ve mahkemeler ön bürolarında yapmaları sağlanmış ve bu şekilde bina içerisindeki sirkülasyon azaltılmıştır. Binaya giriş yapan vatandaşların da el dezenfektanları için aparat ve antiseptik el dezenfektanları giriş kapılarına ve bina koridorlarına  konulmuştur. Giriş kapılarında ayrıca kızılötesi infirared ateş ölçer cihazı ile personel ve vatandaşların ateşleri ölçülmektedir.
  2. Ceza İnfaz Kurumlarımızda da ayın tedbirler alınmıştır.

 

 

          Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’nın talimatları doğrultusunda da kurumumuzda görev yapan personellerden hamile, yasal süt izni kullananlar, engelli olanlar, 60 yaş ve üzerinde olanlar, kronik hastalıkları olanlara 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 12 gün idari izin verilmiş, diğer personellerimiz standart mesai saatlerine göre görevlerine devam etmektedirler.

 

          Yine Hakimler ve Savcılar Kurulunun talimatları doğrultusunda, değerlendirilmesi Mahkeme Hakimleri ve Cumhuriyet Savcılarının takdirlerinde olmak üzere, tutuklu işlere yönelik soruşturma ve kovuşturmalar ile ivedi sayılacak hususlar haricinde duruşma ve keşiflerin ertelenmesi ile gerekli hallerde segbis uygulamasının kullanılması ön görülmüş ve Mahkemelerle koordineli olarak bu yöndeki tedbirler de alınmıştır.

 

          Adliyelerin toplu halde bulunulan yerlerden olması nedeniyle gerek personellerimizin gerekse vatandaşlarımızın COVİT-19 salgınından etkilenmemesi bakımından gerekli tedbirler alınmış olup, bu tedbirler doğrultusunda Adliyemizde faaliyetlerini yürüten tüm yargı birimlerimiz mevcut personelleri ile  aktif olarak görevlerini devam ettirmektedirler.

 

          Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.                                

 

 

 

 

DİYARBAKIR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

Adres

Elazığ Cad. Diyarbakır Adalet Sarayı Yenişehir/ DİYARBAKIR

Telefon

0 412 229 16 00

0 412 228 30 40

E-Posta

abbdiyarbakircbsisaretadalet.gov.tr; diyarbakiradliyesimibisaretgmail.com